Nature House
Dodane 11 miesiące temu

Gorący temat | 289387 wyświetlenia

Gmina Tyszowce. Zmiany w systemie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych

Samorząd przejmie na siebie obowiązek zapewnienia worków do selektywnej zbiórki odpadów

Zmiany w systemie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, pixabay.com

pixabay.com

Zobacz
Bank Spółdzielczy Top

Gmina Tyszowce wprowadza zmiany w systemie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Podczas sesji w czwartek 13 października radni postanowili, że samorząd przejmie na siebie obowiązek zapewnienia worków do selektywnej zbiórki odpadów, będą one odbierane częściej, a wysokość opłat będzie wyższa o dwa złote.

Pomysłodawcy nowych zasad przekonują, że są one efektem opinii mieszkańców oraz przeliczenia kosztów funkcjonowania systemu, który uwzględnia poważne zaległości w regulowaniu opłat śmieciowych. Do tej pory zarówno w gminie, jak i w mieście Tyszowce odpady posegregowane były odbierane raz na kwartał, ale właściciele posesji sugerowali m.in., że szczególnie latem powinny być zabierane częściej.

- Dlatego według nowych przepisów na terenach wiejskich zbiórka będzie się odbywać co dwa miesiące, a w mieście raz w miesiącu. Jeśli chodzi o odpady zmieszane to zamiast cyklu miesięcznego w mieście wprowadzamy dodatkowy odbiór śmieci w okresie letnim, czyli dwa razy w miesiącu - informuje burmistrz Mariusz Zając.

Poważnym problemem w zbilansowaniu systemu zagospodarowania odpadów są opóźnienia w regulowaniu opłat śmieciowych.

- Szacujemy, że dotyczy to ponad 20 procent właścicieli nieruchomości, z czego około 15 procent ma kilkumiesięczne zaległości, a niechlubni rekordziści mają do zapłaty nawet około 1 tysiąca złotych - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej burmistrz Zając.

W przypadku osób, które uporczywie unikają tego obowiązku samorząd musiał wydać tytuły administracyjne w sprawie egzekucji należności.

Nowe stawki opłat śmieciowych, które będą wynosić 8 złotych za śmieci posegregowane i 17 za zmieszane, zacznie obowiązywać po ogłoszeniu czwartkowej uchwały w dzienniku urzędowym.

Podczas sesji radni zgodzili się również na przystąpienie do unijnego projektu, którego celem będzie rozszerzenie e-usług publicznych. Gmina Tyszowce chce odtworzyć infrastrukturę informatyczną, wymienić sieć, sprzęt i oprogramowanie. Wszystko będzie dostosowane do współczesnych wymogów i przepisów ustawowych, a 85 procent kosztów samorząd może otrzymać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. O pieniądze gmina będzie się starać razem z kilkunastoma innymi samorządami, a wniosek o przyznanie dotacji zostanie złożony jeszcze w tym tygodniu.

Rada Miejska w Tyszowcach zakończyła też formalności, związane z przebudową ponad 800-metrowego odcinka drogi Lipowiec - Tuczapy - Stara Wieś - Wereszyn w miejscowości Lipowiec. Trasa, która ma status drogi powiatowej, została już wyremontowana, a teraz gmina przekazała ją w formie pomocy finansowej samorządowi powiatowemu.

źr. ias24.eu

Komentarze0 komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
tomaszowiak.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Zastrzega sobie również prawo do usuwania wpisów bez podania przyczyny.

Dodaj komentarz

Zobacz
Kom-plex

Instagram @tomaszowiak.pl